Antalya’da Gezilecek Yerler:

Antalya’da Gezilecek Yerler:

on by with No Comments

Antalya’da Gezilecek Yerler:

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi: Şelalelerle ünlü bir coğrafyaya sahip olan Antalya’nın Kemer ilçesi, Düden Şelalesinede ev sahipliği yapmaktadır. Surlardan günümüze şehrin içindeki birkaç burç ile Hadrian Kapısı ve yanındaki kuleler, limana bakan büyük kule ve liman surlarının bazı parçaları kalabilmiştir. İki surdan biri yat limanını, diğeri şehri at nalı gibi kuşatır. Kale Kapısı Meydanı’nda ayakta kalan kulelerden birisi saat kulesi olarak kullanılmaktadır. Surların kente girişi sağlayan dört kapısı vardır. Kaleiçi bugün Antalya’nın “Tarihi Çekirdek Kenti” olan ve “Kaleiçi” adıyla tanınan semti büyük bir kısmı yıkılmış ve yok olmuş iki surla çevrilidir.

 

Olimpos: Antik Likya’nın en önemli liman kentlerinden olan Olympos, tarih boyunca mitolojiyeye konu olmuştur. Konumunun elverişliliği nedeniyle korsanların barınağı olan Olympos, bugün sahip olduğu tarihsel değerleri, 3200 m’lik mutteşem sahili, endemik bitkileri, Caretta caretta’ları Khimaira’sı, tüm sportif etkinliklere olanak veren muhteşem doğası ve pansiyon olarak kullanılan meşhur ağaç evleri ile tüm dünyaca bilinmektedir

Olimpos

Kaleiçi:Surlardan günümüze şehrin içindeki birkaç burç ile Hadrian Kapısı ve yanındaki kuleler, limana bakan büyük kule ve liman surlarının bazı parçaları kalabilmiştir. İki surdan biri yat limanını, diğeri şehri at nalı gibi kuşatır. Kale Kapısı Meydanı’nda ayakta kalan kulelerden birisi saat kulesi olarak kullanılmaktadır. Surların kente girişi sağlayan dört kapısı vardır. Kaleiçi bugün Antalya’nın “Tarihi Çekirdek Kenti” olan ve “Kaleiçi” adıyla tanınan semti büyük bir kısmı yıkılmış ve yok olmuş iki surla çevrilidir. Tarih kokan Kaleiçi’ni mutlaka ziyaret edin.

Perge:Antalya’nın 18 km doğusunda bulunan Perge, Aksu Bucağı’nın sınırları içindedir. Tarih kokan Perge, M.Ö 7. yüzyıldan kalma tüyatro, sur, hamam ve çeşme kalıntıları ile doludur. Perge’yi bir rehber eşliğinde gezmenizi öneririz.

Göynük Kanyonu:Muhteşem bir manzaraya sahip, farklı aktiviteler yapabileceğiniz, büyüklü küçüklü şelalelerin sesinde farklı bir müzik tınısına kulak verip ruhunuzu dinleyeceğiniz bir yere yolcuk yapmak ister misiniz? Eşsiz güzelliğe sahip Göynük Kanyonu, macera arayan ve adrenalin bağımlısı turistleri kendine çekiyor. Dünyanın en iyi 10 trekking parkurları arasında bulunan Likya yolunun büyük bir bölümü Göynük kanyonundan geçmektedir. Aynı zamanda Göynük Kanyonu’nda buz gibi sularda serinleyebilir, rafting yapabilirsiniz.

Antalyada gezilecek yerler

Leave a Reply