Fethiye 12 Adalar

Fethiye 12 Adalar

on by with No Comments

 

Fethiye’de yapılabilecek en keyifli ve şiddetle tavsiye ettiğimiz aktivitelerden biri, Fethiye 12 adalar turu. Yemyeşil doğanın deniz ile birleştiği, tropik adalara taş çıkartacak güzellikteki bu adalar kesinlikle Fethiye’ye tatile giden herkesin görmesi gereken bir doğal hazine.

 

Fethiye Körfezinin batı ve kuzeyinde sıralanmış bu adalara yapılan tekne turları genelde sabah saatlerinde başlar ve akşam gün batımına kadar sürer. Adaların yakınına yaklaşılıp yüzme molası verilen zamanlarsa yüzmenin haricinde aynı zamanda şnorkel ile deniz altındaki büyülü dünyayı keşfetmek isteyenlere bire bir! Eğer şanslıysanız tekneye eşlik eden yunusları, su kaplumbağalarını görebilirsiniz.

 

12 Adalar turunda genellikle 5-6 ada seçilir ve bu adalar ziyaret edilir. Ziyart edilen adalar arasında da en popüler olanları Kızıl Ada, Yassıca Adalar, Domuz Adası, Delikli Adalar ve Şovalye Adasıdır.

Tekne seyir halindeyken ve verilen yüzme molalarında birbirinden lezzetli yemekler ve ikramlar yapılır.

 

12 adalar

12 adalar

Şovalye Adası: Fethiye körfezini kapatan ince ve uzun bu ada, bölgeyi çevreleyen adalar üzerinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. Bu ada aynı zamanda tarihi bir hazinedir. Evlerin bahçelerinde bile rastlanan yüzlerce yıllık kalıntılar, adayı özel kılmaktadır. 1400’lü yıllarda, Venediklilerin ve Şovalyelerin yaşaddığı söylenen bu ada, ismini Rodoslu şovalyelerden almıştır.

 

Yassıca Adalar: Dünyanın eşsiz güzelliklerinden birine sahip olarak gösterilen Yassıca Adaları okadar küçüktürki tüm bu küçük adalar teker teker isimlendirilmemiş ve hepsine Yassıca Adaları denilmiştir. Bu adalaraın arasında bulunan en uzak mesafe 12 metredir ve adaların arasında rahatça yüzmek mümkündür.

 

Kızıl Ada: Gün batımında, kıyıdaki kum ve taşların kızılımsı bir renk alması nedeni ile bu adaya Kızıl Ada adı verilmiştir. Adada bir deniz fenerlinden başka bir yapı yoktur. Dalgaların geliş yönü sebebiyle Kızıl Ada yüzmek ve şnorkel ile balıkları izlemek için en uygun adalardan biridir.

 

Tersane Adası: Eski Rum yerleşim kalıntılarının bulunduğu bu ada, adını sahip olduğu Tersane ve gözetleme kulesinden almıştır.  Bu koy günübirlik teknelerin ve mavi yolculuğa çıkanların uğrak yeridir.

 

Hamam Koyu:  Günü birlik tekne gezilerinde asla uğramadan geçilmeyecek koylardan biridir. Hamam Koyu’nu özel kılan ise iskelenin yakınlarında bulunan ve sular altına gömülmüş Bizans manastır kalıntılarıdır. Tekneden indikten sonra ormana doğru keyifli bir yürüyüş yapabilir, iskeleye yakın ufak restaurantta yemek yiyebilirsiniz.

Hillside Beach Club’da, misafirlerimize sunduğumuz 12 adalar turu ve diğer turlar ile ilgili Yelkenli Su Sporları  ve Tekne Turları ‘ndan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

Leave a Reply