Fethiye Kelebekler Vadisi:

Fethiye Kelebekler Vadisi:

on by with No Comments


 Türkiye’nin saklı cenneti Kelebekler vadisi Fethiye Ölüdeniz’de bulunur ve Türkiye’nin doğal hazinelerinden biridir. Eşsiz manzarası ve mutlaka gezilip görülmesi gereken sahili ile ünlü Kelebekler vadisi, Dünya’nın dört bir yanındaki doğa hayranlarının buluşma noktası haline gelmiştir. Bu saklı cennet, barındırdırdığı endemik türler nedeni ile 1995 yılında sit alanı olarak ilan edilmiş ve yapılaşmaya kapatılmıştır. Kelebekler vadisinde doğanın dengesini bozmamak için olabildiğince dikkat edilmekte, önlemler alınmaktadır. Bu yüzden yılın 12 ayı ziyarete açık olan bu koyda ufak bir restaurant dışında bir işletme yoktur. Medeniyetten uzak bu saklı koyun denizi, Türkiye’de, hatta Dünya’da görebileceğini en güzel turkuaz ve cam göbeği tonlarını içermektedir. Kelebekler vadisi, ismini barındırdığı 70’ten fazla kelebek türünden, özellikle Kaplan kelebeğinden almıştır.   shutterstock_90692857

 

Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir?

Kelebekler vadisine ulaşım, Fethiye üzerinden Ölüdeniz’e gelerek yapılır. Kelebekler vadisine tekne veya araba ile ulaşılabilir. Tekne ile gitmeyi planlayanlar için Ölüdeniz’den günde 3 defa servis tekneler kalkmaktadır. Arabayla gitmeyi planlayanların ise bir yere kadar ulaştıktan sonra yürümek şarttır.

 

 

Kelebekler Vadisi’nde nerde kalınır?

Kelebekler Vadisi’nde günlük 500 kişilik ziyaretçi kapasitesi vardır. Ziyaretçilere çadırlarda ve ağaç evlerde konaklama imkanı sunulmaktadır. Koyda bulunan işletme, çadır ve ağaç evlerde kalan ziyaretçilere ekolojik açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği sunmaktadır. Aynı zamanda ortak kullanıma açık tuvaletler ve duşlar bulunmaktadır.

Leave a Reply