Fethiye Ölüdeniz

Fethiye Ölüdeniz

on by with No Comments

Fethiye Ölüdeniz

 

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı ve 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiş, Dünya üzerindeki cennet olarak adlandırabileceğimiz nadir yerlerden biridir. Yeşil ve mavinin birleştiği bu cennet adını turkuaz rengindeki sularının durgunluğundan almıştır. Ölüdenizde deniz, berrak sularda yüzmek, su sporları yapmak ve dalmak isteyenler için idealdir.

 

Fethiye ile Ölüdeniz arasındaki 14 km.’lik yolda çam ağaçları arasında yürürken yolun sonunda beyaz kumlarla kaplı ve masmavi bir denize sahip Belceğiz koyuna varılır. Bu koyda ilerlendiği takdirde ise eşsiz güzelliği ile Ölüdeniz çıkar karşınıza. Denizin dibinde tek bir parça bile yosun olmaması ve denizin dibindeki beyaz kumlar suyun berraklığını ortaya çıkarırken, denize yansıması düşen çam ağaçlarının yeşili adeta bir renk cümbüşü yaratır.
Fethiye Ölüdeniz

Ölüdeniz’de Ne Yenir Ne İçilir?

 

Açık hava, deniz ve güneş sizi acıktırır mı? Merak etmeyin! Ölüdeniz’de, her türli damak tadına hitap eden lezzetli yemekler bulmak mümkün. Turizm potansiyeli oldukça fazla olan Ölüdeniz, bulunduğuduğu lokanta ve restaurantlar bakımından bir hayli zengin.

 

Eğer bölgeye özgü yemekler ve yeni tatlar denemek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ölüdeniz’e özgü yöresel yemeklerden bazıları, bulgurlu domates aşı, alabaşı, döndürme, sündürme gibi değişik isimlere sahip ve muhtemelen hayatınızda hiç duymadığınız yiyecekler. Değişikliklere açıksanız bu tatları denemeden gitmeyin!

 

Eğer daha klasik tatlar arıyorsanız, Ölüdeniz’de rahatça ızgara çeşitleri ve Dünya mutfağından seçmeler bulabilirsiniz.  Ayrıca yöredeki kadınların hazırladığı binbir çeşit gözlemelerde ağzınıza layık.

 

Ölüdeniz’de Neler Yapılır?

 

Ölüdeniz’e vardınız, mis gibi havayı içinize çektiniz, güzel bir restaurantta yemeğinizi yediniz şimdi ise neler yapabileceğinizi düşünüyorsunuz. Burada yapılacak o kadar çok şey varki sıkılacak zamanınız olmayacak, hiç merak etmeyin.

 

Eğer Ölüdeniz’i yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, tatilinize ilk başta plajların tadını çıkararak başlayabilirsiniz.  Ölüdeniz’de lagunun tamamı oldukça sığdır ve yüzmeye kolaylık sağlar. Altın sarısı kumarda güneşlenip şnorkel ile denizin altındaki mercanları ve balıkları seyredebilirsiniz.

 

Deniz keyfinizi tamamladıktan sonra yapabileceğiniz en keyifli şeylerden biri ise ormanlık kısıma doğru çıkıp ağaçların gölgesinde kamp yapmak. Doğa ile bütünleşip huzuru bulmanın daha güzel bir yolu yok.

 

Eğer ekstrem sporlara meraklıysanız mutlaka bi eğitmen eşliğinde yamaç paraşütü yapmanızı öneriyoruz. Eminizki Ölüdeniz’i kuş bakışıyla tepeden izlemenin keyfini hiçbir şeye değişemeyeceksiniz.

 

Tarih meraklıları için de Ölüdeniz yeni keşiflerle dolu! Ölüdeniz, muhteşem antik harabe şehirlerinin ortasında bulunur. Saklıkent, Patara ve Tlos’u mutlaka ziyaret etmenizi öneririz!

Fethiye Ölüdeniz

Leave a Reply