Fethiye Saklıkent

Fethiye Saklıkent

on by with No Comments

 

Fethiye’deki en popüler ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir de inanılmaz kanyonları ve doğası ile Saklıkent’tir. İki dağ arasında  bulunan , derinliği ve yüksekliği ile dikkat çeken bu kanyon, yaklaşık 15 yıl önce bir keçi çobanı tarafından bulunmuştur. Şimdi ise bu çoban, Saklıkent’in kıyısında ayaklarınız suya değerek yemek yiyebileceğiniz ve kahvenizi yudumlayabileceğiniz otantik bir restaurant işletmektedir.

 

Türkiyenin en büyük kanyonu olma özelliğine sahip Saklıkent 18 km uzunluğundadır ve yaklaşık 20 mağaraya ev sahipliği yapmaktadır. Sarp kayalıklar ve çınar ağaçlarının buz gibi kaynak suyu ile birleştiği bu cennette buz gibi suların içinden ilerleyerek kanyonun içindeki güzellikleri keşfedebilirsiniz. Kanyon kimi zaman daralıp kimi zaman gemişlemektedir ve 18 km

Kanyon özellikle son yıllarda oldukça popüler olmuş ve yerli – yabancı turistlerin akınına uğramıştır.

Saklikent

Saklikent Schlucht

 

Saklıkent’te Nerde Yenir?

 

Saklıkent kanyonunun girişinde, buz gibi kaynak suları etrafına sıralı olarak dizilmiş kır bahçeleri vardır. Bu otantik kır bahçelerinde, köylü kadınların önünüzde açtığı gözlemeleri afiyetle yerken özel hazırlanmış buzlu ayran ile serinleyebilirsiniz veya taze alabalık yiyebilirsiniz.

 

Fethiye Saklıkent’e Nasıl Gidilir?

 

Saklıkent, Fethiye’!ye yaklaşık 40 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Özel araçla Saklıkent’e ulaşılabilleceği gibi  aynı zamanda Fethiye merkezde otogarın önünden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Dolmuile gidildiği takdirde yolculuk yaklaşık 1 saat kadar sürer.

 

Saklıkent’i gezmek isteyen Hillside Beach Club misafirlerimiz, özel kültür turumuzdan yararlanarak Saklıkent’e ulaşabilir. Turlarımız ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için Kültür ve Doğa Turları sayfasına bakmanızı öneririz.

 

Fethiye Saklıkent Gezisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler:

 

  • Kanyona giriş ücreti 5 TL’dir.
  • Kanyonun içinde yürürken ıslanılacağından dolayı ekstra kıyafet getirilmesi önerilir.
  • Kanyona giderken ıslandığı takdirde sıkıntı yaratmayacak sandaletler seçilmelidir. İstendiği takdirde kanyon girişinde de plastik sandaletler kiralanmaktadır.
  • Eğer Saklıknet’e bir tur ile beraber değilde tek başınıza gitmeyi planlıyorsanız yanınızda yardımcı bir tur kitabı olmasını öneririrz.
  • 1 Ekim ile 31 Mart arası kanyon ziyaretçilere kapalıdır.

Leave a Reply