Fethiye’de Yamaç Paraşütü

Fethiye’de Yamaç Paraşütü

on by with No Comments

 

 

Dünya’da en trend, popüler ve aksiyon dolu sporlar içinde başı çeken yamaç paraşütü, Türkiye’de de son zamanlarda özellikle tatil mekanlarında çok ilgi görmeye başlamıştır.

 

Yamaç paraşütü, tehlike düzeyi yüksek ve extreme bir spor olarak kabul edilmektedir. Sporcular, toplam ağırlığı 10 kiloyu geçmeyen paraşütleri sırtlarına takarak dağ ve tepe yamaçlarından kendilerini boşluğa bırakırlar. Atladıktan sonra, hava koşulları, deneyim ve istenen süreye bağlı olarak havada saatlerce süzülmek mümkündür. Yamaç paraşütünün kontrolünü elinde bulunduran pilot, ‘termik’ adı verilen sıcak hava dalgalarını yakalayarak havada kalış süresini uzatabilir. Dikine hareket eden bu hava akımları, yamaç paraşütünü metrelerce havaya kaldırıp uzağa gitmelerine yardımcı olur. Paraç yamaşütünde en uzun mesafe uçma rekoruna (263 mil)  Will Gad isimli sporcu sahiptir.

 

Yamaç Paraşütü Yapmanın Ön Koşulları Nelerdir?

 

Yamaç paraşütü yaparken deneyimli pilotlar size eşlik edeceği için bu konuda bilgili ve deneyimli olmak gibi bir ön koşul yokur. Yamaç paraşütü için bir yaş sınırıda yoktur. Dengenin iyi bir şekilde sağlanabilmesi için ise kilo ist sınırı 110’dur. Bu extreme spor, kalp ve dolaşım rahatsızlıkları bulunanlar için uygun değildir. Aynı zamanda ikalkış ve iniş sırasında sizi olumsuz yönde etkileyecek bir rahatsızlığınızın olmamasıda önemlidir.

 

Yamaç paraşütü yapacak olanların spor ayakkabı ve rahat giysiler giymeleri aynı zamanda yanlarında mutlaka güneş gözlüğü bulundurmaları önerilir.
Fethiye'de yamaç paraşütü

Fethiye’de Yamaç Paraşütü:

 

Fethiye ve Ölüdeniz hava koşulları, yamaç paraşütü yapmak için oldukça uygundur. Ölüdeniz ve Fethiye’nin yemyeşil doğası ve masmavi deniz manzarası eşliğinde havada süzülmek kelimelerle anlatılamayacak, ancak yaşanabilecek bir deneyimdir. Ölüdeniz’in doğu yakasında bulunan Babadağ, Türkiye ve tüm Dünya’dan gelen adrenalin tutkunu yamaç paraşütçülerinin ortak yeridir. Aynı zamanda Babadağ, Dünya’daki en iyi yamaç paraşütü noktalarından biri olarak sayılmaktadır.

 

Pilotların eşliğinde havada yaklaşık 4000 km – 6000 km yükseklikte uçmak ve yamaç paraşütü yapmayı öğrenmek mümkündür.  Uçuş sırasında havadan seyredilen Toros dağları, deniz manzarası ve sessizlik kişinin aynı anda hem adrenalin salgılamasına hemde meditasyon yaparmış gibi rahatlayıp gevşemesine neden olur.

 

Ortalama 40 dakika süren yamaç paraşütünün ardından, süzülen paraşütçüler Belcekız koyuna yumuşak bir iniş yaparak bu eşsiz yolculuğu sonlandırır.

 

Fethiye’de yamaç paraşütü için en ideal zaman, Nisan – Ekim ayları arasıdır. Ayrıca rüzgarın oygun olduğu kış aylarında da bu spor yapılabilir.

 

Leave a Reply