Kabak Koyu

Kabak Koyu

on by with No Comments

Kabak Koyu

 

Türkiye sahillerinde bulabileceğiniz en dokunulmamış kumsallardan biri olan Kabak Koyu, bakir doğası ve eşsiz konumuyla ziyaret edenleri büyüleyen bir yer haline geldi.  Ölüdeniz’in doğusunda bulunan Kabak Koyu, Faralya köyü’ne yakın.

 

Dik yamaçlardan inilerek varılabilen Kabak Koyu, Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan, yemyeşil bir bitki örtüsüne sahip. Bilim adamları Kabak Koyu’nun kendine has bitki örtüsünün nedeni olarak, bu koyun buzul çağındaki buzlanmadan etkilenmediğini iddia ediyor.

 

Kabak Koyu, adını şeklinden alıyor. Çevrelendiği dağların tepesindeki Faralya Köyünden aşşağı baklıdığında, koyun açık denize doğu genişlediği, sonra daraldığı, kıyıya doğru tekrar genişlediği görülüyor ve bu görüntü devasa bi su kabağını andırıyor.

 

1987 yılına kadar ayak basılmamış ve keşfedilmemiş bu cennet, şehirin kirliliğinden, kalabalığından ve karmaşasından uzaklaşıp doğayla bağlarını kuvvetlendirmek isteyenler için harika bir yer. Bu özel koyu ilk keşfeden Turan Pierndeoğlu, bundan yaklaşık 27 sene önce yurt dışındaki hayatından vazgeçmiş ve Kabak Koyu’nda Turan Kampı‘nı kurmuş. Kampın elektriksiz ve susuz başlayan macerası günümüze kadar uzanmış ve Kamp her geçen gün dahada büyüyerek binlerce turiste ev sahipliği yapmış.

 

Koyun bulunduğu deniz, turkuaz rengi ve ev sahipliği yaptığı deniz canlıları ve su kamplumbağaları ille oldukça ilgi çekici. Aynı zamanda çam ağaçları ve Sandal ağaçlarının çevrelediği bölgede yürüyüş yapmak, tertemiz oksijeni ciğerlere doldurmak oldukça keyifli. Patikada ilerlendiği zaman, tepelerin sakladığı Aladere şelalesine ulaşılabiliyor. Yürüyüşten sonra kendinizi şelalenin soğuk sularına bırakabilir, sizi sarmalayan doğanın tadına varabilirsiniz. Aynı zamamda şelalelerin oluşturduğu kaya aralarında dinlenen kaplan kelebeklerini görebilirsiniz.

Die Kabak Bucht in Fethiye

Kabak Koyunda Nerde Kalınır?

 

Kabak Koyu’nda kalınabilecek bikaç kamp alanı var ve bu kamplar, ziyaretçilerine doğayla ve kendileriyle olan bağlarını kuvvetlendirmek için doğa sporlarından yogaya, sanattan meditasyona kadar birçok aktivite olanağı sunuyor.Komün hayatının benimsenmiş olduğu bu kamplar çadırınızla gidip rahatça konaklayabilir, kamp alanındaki elektrik ve sudan faydalanabilirsiniz. Çadırda kalmak istemeyenler için ağaç evler ve bungalovlarda mevcut. Kimi odalarda tuvalet olsa bile çoğunlukla tuvaletler ve duşlar ortak kullanılıyor. Genelde vejeteryan mutfaklardan oluşan mutfaklarında ise kullanılan meyve ve sebzeler genelde kendi bahçelerindne geliyor.

Kabak koyu

Leave a Reply