Wakeboard:

Wakeboard:

on by with No Comments

Wakeboard:

 

Su sporları arasında en yeni trendlerden biri olan Wakeboard, ‘Su üzerinde yapılan Snowboard’ olarakta tanımlanabilir. Sürat motorunun çektiği ve ipe bağlı Wakeboard tahtası üzerinde yapılan bu spor, suyun üzerinde kaymanızı ve özgürce yol almanızı sağlar. Wakeboard deneyimi yaşayanlar, bu sporun hiçbirşey ile kıyaslanamayacak bir keyif ve özgürlik hissi verdiğini söylemektedir.

 

Yaklaşık 30- 40 km. hızla giden tekne, arkasında ‘wake’ adı verilen dalgalar bırakmaktadır. Sporu yapan kişi bu dalgaları rampa gibi kullanır ve Wakeboard tahtası ile atlayışlarını gerçekleştirir. İplerin bu spora özel bir şekilde bağlanması sayesinde Wakeboard tahtası üzerinde birçok akrobatik hareket yapılması mümkündür ve bu sporu özel kılar.

 

Dünya’da ve Türkiye’de hızla ilerleyen Wakeboard çılgınlığı sayesinde hala birçok akrobatik hareketler ve teknikler geliştirilmektedir ve tekne ile aynı hızda gitme, zıplama, ipin üzerinden atlama hareketleri, son keşfedilenlerden bazılarıdır.

Wakeboard

Wakeboard Nasıl Yapılır?

 

2 çeşit duruş vardır. Sol ayak önde “regular” veya sağ ayak önde “goofy”. Daha önce snowboard veya kaykay yapmış olanlar hangi ayağının öndeki denge ayağı olduğunu bilir. Bilmeyen ve başlangıç seviyesinde olanlara ise Wakeboard eğitmenleri hangi duruşun ne zmaan kullanılması gerektiğini anlatacaklardır.

 

Wakeboard yaparken birçok kişinin en zorlandığı aşama, ilk aşama olan kalkmadır. Tahta üzerinde kalkmayı öğrenmek sabır gerektirir. Genelde tek başına kalkmaya çalıılmamalı, teknenin hareket edip sizi kaldırması beklenmelidir. Beklerkende canyeleğiniz ile tahtanızın üzerinde oturabilirsiniz. Tekne sizi çekmeye başladığında sanki merdiven çıkarmış gibi hafif bir eforla denge ayağı öne verilir. Klakışta dik durulmaya özen gösterilmelidir. Tekne hızını kestiğinde teknenin dalgasına yetişilir ve wakeboard ile zıplanır.

Hillside Beach Club’da Wakeboard:
Hillside Beach Club, misafirlerinin rahatlamasıve dinlenmesinin yanında aynı zamanda su sporları ve diğer aktiviteler ile misafirlerin eğlenmesini ve keyifli bir tatil geçirmesini hedeflemektedir. Dalış, su kayağı, banana gibi birçok su sporunun yanında wakeboardda yapılmaktadır. Hatta Hillside Beach Club, Türkiye’de bulunan ilk resmi Wakeboard okulunu açmıştır ve Türkiye’de Wakeboard yarışması düzenleyen ilk tatil köyüdür. Özel eğitmenler tarafından başlangıç seviyesinden ileri düzey seviyeye kadar her seviyede Wakeboard kursları verilmektedir.

Leave a Reply